Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej w dniach 27‒29 maja 2024r. w hotelu Windsor w Jachrance zorganizował XIII. Międzynarodową Konferencję Naukową EKSPLOBALIS_2024 pn.: „TECHNOLOGIE OBRONNE ‒ innowacyjne rozwiązania współczesnego sprzętu wojskowego”.

Tegoroczną Konferencję EKSPLOBALIS_2024 patronatem honorowym objął:

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego – Pan Jacek SIEWIERA,

Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – Pan prof. dr hab. inż. Jerzy MAŁACHOWSKI,

Prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowy S.A. – Pan Krzysztof TROFINIAK.

Patronatu medialnego udzieliły: Zespół Badań i Analiz Militarnych oraz Defence24.

Myślą przewodnią wydarzenia były TECHNOLOGIE OBRONNE mające zastosowanie w innowacyjnych rozwiązaniach współczesnego uzbrojenia i sprzętu wojskowego.  

Konferencję otworzył płk dr inż. Michał Ceremuga, dyrektor Wojskowego Instytutu Techniki Pancernej i Samochodowej (WITPiS), który przywitał wszystkich zaproszonych gości, partnerów oraz uczestników. W swoim wystąpieniu podkreślił, iż:

tegoroczna konferencja EKSPLOBALIS_2024 będzie doskonałą okazją do podjęcia dyskusji i wymiany doświadczeń w zakresie konstruowania i opracowania nowoczesnego uzbrojenia mającego na celu zwiększenie bezpieczeństwa pola walki, a także stanie się płaszczyzną do omówienia problematyki dotyczącej systemów sterująco-diagnostycznych w eksploatacji techniki wojskowej oraz umożliwi zaproponowanie nowych rozwiązań technologicznych w celu podnoszenia bezpieczeństwa i zdolności operacyjnych Sił Zbrojnych RP”.

Następnie, słowo wstępne wygłosił prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, który zaznaczył, że udział w projektach badawczo-rozwojowych polskich firm zbrojeniowych jest istotny dla podnoszenia nie tylko jakości uzbrojenia polskiej armii, ale także jej zdolności bojowych na polu walki.

Swoje wystąpienia mieli również przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, tj.: płk Tomasz Zaremba – Naczelnik Wydziału Krajowych Badań Naukowych oraz płk Michał Żołnierowicz – Naczelnik Wydziału Współpracy Międzynarodowej Departamentu Innowacji MON, którzy zaprezentowali kolejno tematy: Działalność Departamentu Innowacji w zakresie  implementacji technologii cywilno-wojskowych do Sił Zbrojnych RP oraz Europejski Fundusz Obronny – EDF Info Day 2024.

Pierwszego dnia konferencji odbył się również panel dyskusyjny pn.: „Nowoczesne technologie w obronności – wyzwania, innowacje, implementacja”, moderowany przez prof. dr. hab. Dariusza Kozerawskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Udział w nim wzięli: dr inż. Marcin Szczepaniak, dyrektor Wojskowego Instytutu Techniki Inżynieryjnej; dr inż. Włodzimierz Kupicz, szef Pionu Badań WITPiS; dr inż. Mirosław Surowaniec, dyrektor serwisu Huty Stalowa Wola S.A. i Dariusz Fabisiak, prezes zarządu, dyrektor naczelny AMZ-KUTNO S.A. Podczas tego panelu podjęto dyskusję na temat modernizacji Sił Zbrojnych RP i zastosowania innowacyjnych rozwiązań w pojazdach bojowych jakie posiada WP. Rozmawiano o wyzwaniach związanych z integracją zaawansowanych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, cyberbezpieczeństwo i autonomiczne systemy, które mają na celu zwiększenie efektywności i bezpieczeństwa operacji wojskowych. Wskazano jak ważny jest proces wdrażania i adaptacji innowacjach rozwiązań w kontekście zmieniających się zagrożeń i warunków na współczesnym polu walki.

Po debacie przyszedł czas na prezentacje partnerów: Rosomak S.A., Agregaty PEX-POOL Plus, MISTA Sp. z o.o., KenBIT Sp. z o.o., DEMARKO S.A. i NOVOL Sp. z o.o. W ostatniej sesji plenarnej tego dnia swoje referaty wygłosili przedstawiciele: Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A., PAGACZ i SYNOWIE Sp. z o.o., Forcepol Sp. z o.o. i Vital Seating & Systems Ltd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *